معنی استاندارد چیست ؟

برای اکثر ما پیش آمده است که در هنگام خرید کالاهایی که به مرغوبیت آنها اطمینان نداریم و یا برند کارخانه تولید کننده آن را نمی شناسیم، اولین راه حل برای انتخاب محصول مناسب ، نشان استاندارد کالا می باشد. درواقع این نشان راحتی خیال برای سطح کیفی مناسب در مورد هر کالایی می تواند باشد.

چرا در موقع خرید چشم های ما به دنبال آرم استاندارد می گردد؟

چرا نشان استاندارد تا این حد قابل اطمینان است؟

برای پاسخ به این سوالات ، بهتر است ابتدا به مفهوم و در ادامه به نحوه دریافت و کاربرد های آن بپردازیم.


استاندارد به چه معناست؟

استاندارد در لغت ، معنی جامعی دارد. داشتن نظم و مطابق قانون بودن از معانی این کلمه هستند. مفهوم استاندارد ، تعیین کیفیت مناسب پذیرفته شده و توافقی برای هر کالا و یا خدمات یک شرکت در مقیاس جهانی می باشد. درواقع تعیین شاخص های مورد نیاز برای تولید یک محصول یا خدمات در حیطه استاندارد سازی قرار می گیرد که به منظور رسیدن به سطح مطلوبی از کیفیت و برای حصول اطمینان مصرف کننده انجام می پذیرد. به سازمان هایی که بر کیفیت کالاها نظارت می کنند، سازمان استاندارد گفته می شود که انواع و اسامی مختلفی دارند. ایزو ISO یکی از همین سازمانها در سطح بین المللی است که 157 عضو دارد.


استاندارد به طور کلی انواع مختلفی را شامل می شود که هرکدام کاربردی جداگانه در دامنه مکانی متفاوت دارند. استاندارد ها عبارتند از:

·         استاندارد های بین المللی : این استانداردها به منظور ایجاد تعریفی واحد و مورد تایید مابین تمامی کشورهای دنیا برای ایجاد سطح کیفی مناسب ضمن مبادلات ، تدوین می شوند.

·         استاندارد های کشوری : استانداردهایی می باشند که در داخل هر کشوری به منظور حمایت از مصرف کنندگان ، یکدست بودن محصولات از نظر کیفی و حفظ اعتبار کشور در مقوله صادرات تعیین می شوند. این قوانین شامل دو بخش اجباری و تشویقی می باشند.

·         استاندارد های منطقه ای : به استاندار هایی ، منطقه ای گفته می شود که بین چند کشور و برای سهولت در مبادلات و تشریفات و هزینه ها تنظیم می شود. به طور مثال ، استاندارد حلال استانداردی منطقه ای است که مابین کشورهای اسلامی تنظیم شده است.

·         استاندارد های شرکتی : قوانینی است که درون هر شرکتی برای پیمانکاران زیرمجموعه تعریف می شود تا نتایج کاری همگی آنها دارای کیفیتی یکدست و مناسب باشد.


استاندارد ایزو ISO

ایزو یا همان International Organization for Standardization ، سازمانی بین المللی در شهر ژنو است که توسعه و انتشار استانداردهای بین المللی را بر عهده دارد. سازمان استاندارد جهانی در حال حاضر 157 عضو دارد که سازمان استاندارد ملی ایران یکی از آنها می باشد. نشان ایزو بر روی هر محصول به معنی این خواهد بود که این کالا از لحاظ سطح کیفی مورد تایید سازمان جهانی ایزو می باشد. برای دریافت ایزو می بایست فرآیندها و بهینه سازی و اقداماتی برابر با دستورالعمل های استاندارد مورد نظر انجام شود و پس از آن شرکت ها می توانند با تایید کارشناسان موفق به دریافت گواهینامه ایزو شوند. کمپانی هایی که مهر تایید استاندارد ایزو را برای محصولات خود دریافت کرده باشند، اطمینان بیشتری را از سمت مصرف کننده ها در سطح بین المللی به خود جلب خواهند کرد.

پیش از اقدام برای صدور گواهینامه ایزو ، می بایست الزامات دریافت آن را رعایت کرده باشید. برای اینکه این الزامات در شرکت شما به درستی و در زمان کمتر به انجام برسد، می بایست از شرکت های مشاور ایزو کمک بگیرید. به طور مثال مشاور ایزو 9001 به کمپانی های متقاضی ، جهت طرح ریزی و اجرای سیستم مدیریتی بر اساس استاندارد بین المللی ایزو 9001 یاری می رساند.