مشاوره و مشاور ایزو

ایزو ISO ( سازمان بین المللی استانداردسازی International Organization for Standardization ) یک سازمان بین المللی مستقل و غیر دولتی است که سطح استاندارد جهانی بسیاری از محصولات را مشخص میکند. سازمان ایزو یک شبکه جهانی از استانداردسازی با 164 عضو در سراسر جهان با هزاران اسناد از طریق تهیه پیش نویس، بررسی، رای گیری و انتشار به ارتقای سطح کیفی محصولات میپردازد. سازمان ایزو 22532 استاندارد بین المللی و اسناد مربوطه را منتشر کرده است و تقریبا شامل هر صنایعی میشود؛ از تکنولوژی، ایمنی مواد غذایی تا کشاورزی و مراقبت های بهداشتی.

گواهینامه ایزو به معنی ارائه یک تضمین کتبی توسط یک سازمان مستقل است که محصول، سرویس یا سیستم مورد نظر مطابق با الزامات خاص عمل میکند. انواع گواهینامه ایزو ابزارهای اعتبارسنجی برای نشان دادن میزان رضایت مشتری از یک محصول یا خدمت است. سازمان ایزو استاندارد های بین المللی مانند ایزو 9001 و ایزو 14001 و بسیاری دیگر را ایجاد میکند، اما اعطای گواهینامه ها توسط سازمان صدور گواهینامه ایزو خارج از سازمان ایزو انجام میشود. داشتن گواهینامه ایزو ثابت می کند که شرکتها تمام احکام و مقررات استانداردهای بین المللی را رعایت کرده اند.


ایزو در ایران

کار استاندارد سازی در ایران با تصویب مقررات در سال 1925 آغاز شد و تأسیس یک دفتر در وزارت بازرگانی در سال 1953، ساختار اولیه موسسه را تشکیل داد. در سال 1960 با تصویب قانون اساسی موسسه استانداردهای ایران، استانداردسازی در ایران در چارچوب مشخصی برای رسیدگی به اهداف و مسئولیت های خاص آن آغاز شد. در سال 1997 با اصلاحتی که در قانون سازمان استاندارد ایران (ISIRI) انجام شد، بالاترین رتبه برای سیاسیت های ISIRI، رئیس شورای سازمان استاندارد (رئیس جمهور) انتخاب شد. ISIRI در سال 1960به ISO پیوست و در بسیاری از کمیته های فنی و زیرکمیته ها فعال است. ایزو 3166 کد استانداردی است که برای تخصیص کد منحصر به فرد به هر کشور توسط سازمان بین المللی استاندارد تعریف شده است؛ ISO 3166-2:IR بخشی از استاندارد ایزو برای کشور ایران است.


مشاور ایزو

سازمان های کوچک و شرکت ها گاهی بین گواهینامه های مختلف ایزو و روند انجام آن سردرگم میشوند، درنتیجه آنها به دنبال مشاورانی میگردند تا به آنها در روند گرفتن گواهینامه ایزو کمک کنند. در واقع، این یک حرکت هوشمندانه است چرا که مشاوران ایزو افرادی باتجربه هستند و می دانند که چه مدارکی مورد نیاز هستند و این مدارک چگونه باید اعمال شوند. با توجه به این که استاندارد ایزو در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد، تقریبا یک تقاضای ثابت توسط سازمان هایی که احساس می کنند نیاز به مشاوره ایزو دارند، وجود دارد، تا بتوانند دقیقا همان چیزی را که مقررات استاندارد تعیین می کند و چگونگی ارتباط این الزامات خاص را به کسب و کار خودشان نشان دهد. یک مشاور ایزو خوب، به سرعت بهترین راه حل برای انجام الزامات استانداردهای ایزو و فرایندهای مربوط به صدور ایزو را میشناسد. 

مشاور ایزو با توسعه سیستم های پایدار، ارائه خدمات مشاوره ای برای آموزش، راهنمایی، مستند سازی، اجرا، ممیزی و ارائه مشاوره ایزو عالی برای کسب بالاترین سطح رضایت مشتری بی وقفه کار میکند. مشاوران ایزو خدماتی را برای تمام استاندارد های اصلی سیستم انجام میدهند و به سازمانها در گرفتن گواهینمامه های ایزو کمک کرده و روند آن را آسان میکنند. مشاور ایزو متناسب با سایز و گستردگی هر سازمان طراحی سیستم مدیریتی سازمان را انجام میدهد و پس از آن به کارمندان سازمان آموزشهای لازم را میدهد و تا مرحله کسب گواهینامه ایزو، سازمان را همراهی کرده و سازمان را آماده ممیزی نهایی صدور ایزو می نماید.


انتخاب مشاور ایزو

مشاور ایزو در زمان و پول شما صرفه جویی میکند و از اشتباهات رایج و مبالغ هنگفت جلوگیری میکند. همچنین یک مشاور ایزو روند اخذ گواهینامه های ایزو را به خوبی میشناسد و عملیات مربوط به آن را سرعت میبخشد. انتخاب مشاور ایزو باید براساس توانایی های هر فرد انجام شود و مبلغ کم یا استفاده از کلمات ایزو که حتی خودش درکی از آنها ندارد نمیتواند معیاری برای یک مشاور خوب باشد. البته هر شخص یا سازمانی می تواند در گوگل برای یافتن مشاور ایزو در شهر خود تلاش کند که شرکتهای زیادی را پیدا خواهد کرد، اما مشاوران خوب و با تجربه را بر اساس سوابق، مهارت و دانش آنها میتوان انتخاب کرد.


برای مشاور ایزو شدن چه مدارکی لازم است؟

در اکثر کشور ها هیچ مدرک رسمی لازم نیست، اما به این معنی نیست که هرکسی میتواند به یک مشاور ایزو تبدیل شود. کار هر مشاور ایزو توسط یک سازمان صدور گواهینامه مورد ارزیابی قرار می گیرد، بنابراین اگر مشاور بتواند روند استاندارد را به درستی اجرا کند، هیچ کس در مورد مدرکش اهمیت نمیدهد. البته در ابتدای شغل مشاوری، هر مشاور ایزو باید شایستگی خود را به سازمانها ثابت کند و این امر بدون هیچ سابقه مشابه یا مدارک مرتبط کار بسیار سختی است. داشتن مدارک و تجارب زیر حداقل نیاز یک مشاور ایزو است:

·         گواهینامه حسابرسی یا سرپرست اجرایی ایزو

·         گواهینامه مدیریت پروژه مانند گواهینامه PMP

·         سابقه کاری به عنوان حسابرس صدور گواهینامه ایزو

·         کار برای یک مشاور ایزو دیگر

·         سابقه کار به عنوان نماینده مدیر سیستم مدیریت کیفیت